SCCBC - News

A collection of St Catherine's College Rowing Society and Boat Club news. Submissions from alumni and Boat Club members also welcome.

Latest News

10 August 2017
Anna Corderoy (M.13) selected to cox the GB PR3Mix4+ (aka LTA 4+, ie the Paralympic four) in the 2017 World Rowing Championships in Sarasota, Florida (24 Sep - 1 Oct).

24 June 2017
Gaudy Paddle
Crew: Sarah Askew (M.94) (B), Jen Rees (M.98), Peter Murphy (M.95), Clarissa Edwards (M.98), Nick Dunne (M.96), Bluebell Martin (M.94), Holly Smith (M.15), Ryan Grimes (M.16) (S), Anu Dudhia (M.77) (C)
Also: Emily Woodeson (M.97) (bank-riding), Jo Keable (M.94) (moral support), and Gabriel Moussa (M.16) (assisting)
[Photo A] [Photo B] [Photo C] [Photo D] [Photo E]
More photos from Gabriel: [Here]

23 June 2017
Henley Royal Regatta - Qualifying races
Temple Challenge Cup (Fastest 9 from 50 to qualify)
≤9th ? Pembroke, Oxf Qualified
10th 6:32.6 Eton College 'A' Fastest non-qualifier
21st 6:42.7 Balliol & St Catherine's Failed to qualify
29th 6:50.8 Jesus, Oxf Failed to qualify
Balliol/Catz crew (Catz members in bold) Matthew Smith (B), Edward Stace, Julian Malisano, Dave Smith, Oliver Berry, Matt Smith, Jonathan Martin, Charlie Garner (S), Toby Dirnhuber (C). Coaches: Rory Copus and George New.

27 May 2017
Ben Sylvester Award
The winner of the 2017 award is Georgios Ntentas [More ...]

24-27 May 2017
Summer Eights
Getting into the mood: a [photo from W1 ] and a [video from M1]
Thanks also to Fien (JBN) and Sorcha (SQS) for the photos, and Christy (CJ) for the videos.
Wednesday
Crew Time Bungline Result
Men's 1st Eight 5:45 1st Div II Rowed Over [Photo L] [Photo M] [Photo N] [CJ Video]
6:45 14th Div I bpd Hertford +1 [Facebook photo]
Women's 1st Eight 5:15 8th Div II Rowed Over 0 [Photo K] [CJ Video] [CJ Video]
Men's 2nd Eight 3:40 7th Div IV bpd Hertford II +1 [Photo G] [Photo H] [Photo I] [Photo J] [Facebook photo]
Women's 2nd Eight 12:40 5th Div VI bpd by Corpus II -1 [Photo C] [Photo D] [Photo E] [CJ Video]
Men's 3rd Eight 12:00 3rd Div VII bpd by Balliol IV -1 [Photo A] [Photo B] [CJ Video] [CJ Video]
General photos: [M.Div IV]
Thursday
Crew Time Bungline Result
Men's 1st Eight 6:45 13th Div I bpd Trinity +1 [CJ Video]
Women's 1st Eight 5:15 8th Div II bpd by Linacre -1 [Photo C] [Photo D] [Photo E] [Video, from about 1:40 on] [CJ Video] [CJ Video]
Men's 2nd Eight 3:40 6th Div IV bpd Wolfson II +1 [Photo B] [CJ Video] [CJ Video]
Women's 2nd Eight 12:40 6th Div VI bpd by Corpus III -1 [CJ Video]
Men's 3rd Eight 12:00 4th Div VII Rowed Over = [Photo A] [CJ Video]
General photos: [Top of M.Div I]
Friday
Crew Time Bungline Result
Men's 1st Eight 6:45 12th Div I bpd New College +1 [CJ Video]
Women's 1st Eight 5:15 9th Div II Rowed over = [Photo K] [Photo L] [Photo M] [Photo N] [CJ Video] [CJ Video] [Photo SQS A] [Photo SQS B] [AD] [RI] [JBN] [Photo SQS K]
Men's 2nd Eight 3:40 5th Div IV bpd Magdalen II +1 [Photo E] [Photo F] [Photo G] [Photo H] [Photo I] [Photo J] [CJ Video] [Facebook Video] [Photo SQS H] [Photo SQS I]
Women's 2nd Eight 12:40 7th Div VI bpd by Worcester III -1 [Photo B] [Photo C] [Photo D] [CJ Video]
Men's 3rd Eight 12:00 4th Div VII bpd Merton III +1 [CJ Video]
General photos: [Loud Bang (&JW)] [Boathouses]
Saturday
Crew Time Bungline Result
Men's 1st Eight 5:50 11th Div I bpd S.E.H. +1 BLADES! [CJ Video] [CJ Video] [Photo Y] [Photo JBN B] [Photo JBN D] [Photo JBN H] [Photo JBN I] [Crew Photo]
Women's 1st Eight 4:15 9th Div II bpd Worcester +1 [Photo Q] [Photo R] [Photo S] [Photo T] [Photo U] [Photo V] [CJ Video] [CJ Video] [Photo SQS D] [Photo SQS E] [Photo SQS J] [Crew Photo]
Men's 2nd Eight 2:40 4th Div IV bpd Trinity II +1 BLADES! [Photo J] [Photo K] [Photo L] [Photo M] [Photo N] [Photo O] [Crew Photo] [CJ Video] [CJ Video]
Women's 2nd Eight 11:30 8th Div VI bpd by Jesus III -1 [Swan] [Crew Photo] [CJ Video]
Men's 3rd Eight 10:55 3rd Div VII bpd New College III +1 [Photo A] [Photo B] [Photo C] [Photo D] [Photo E] [Crew Photo] [CJ Video] [CJ Video]
General photos: [Spectators] [Magd M1 boat] [Catz support] [Post-dunk]
Photos from the Boat Club Dinner: [M1 & M2] [M1] [W1]

19 May 2017
Rowing On
Men's crews (27 from 32 to qualify)
1st 2:47.0 Keble III
7th 3:00.0 St Catherine's III
27th 3:33.0 Merton III
Women's crews (29 from 27 to qualify, ie all crews)
1st 3:14.0 Keble II
23rd 4:02.0 St Catherine's II

12-14 May 2017
Gavirate International Para-Rowing Regatta
Saturday PR3 Mxd 4+ (5 entries)
1st 7:11.90 GBR*
Sunday PR3 Mxd 4+ (4 entries)
1st 7:16.07 GBR*
*Cox: Anna Corderoy (M.13)

6th May 2017
Bedford Amateur Regatta
Men's College VIIIs (7 entries)
Q/F St Catherine's bt Pembroke (Cam) Easily 3:37
S/F St Catherine's bt University 2 L 3:37
Final Oriel bt St Catherine's 2 L 3:29

29th April - 1st May 2017
BUCS Regatta
Men's Intermediate VIIIs (42 entries)
Time Trial
5:16.6 =14th St Catherine's
C Final (crews 13-18 from Time Trial)
6:31.52 1st St Catherine's
NB: Catz racing as 'University of Oxford'

Archives

email dudhia@atm.ox.ac.uk if you also want to receive newsletters by email - this generally arrives one or two weeks before the snail-mailed version.


Back to ... Rowing Society Page Boat Club Page