The Stewards' Challenge Cup (Open Coxless Fours)
Leander & Molesey (Andrew Triggs Hodge,
M.04)
| Semi Final: beat | Australian Insititute for Sport
| 1 ¾ L | 7.08
| Final: beat | Brentwood College & Shawnigan Lake,
Canada | 2 ¼ L | 7.15
| The Ladies' Challenge Plate (Intermediate Eights)
| Isis & Oxford Brookes Univ (Anthony
Mullin, M.06)
| Thursday: lost to | Syracuse University, USA
| 2 ½ L | 7.13
| Oxford Brookes Univ & Isis (Bruce
Magee, M.05 and Stephan Moelvig, M.05)
| Thursday: beat | Cambridge University
| ¼ L | 7.30
| Quarter Final: lost to | Leander Club & Henley R.C.
| 1 ft | 7.14
| Molesey & New York Athletic Club
(Neil Chugani, M.87)
| Thursday: beat | Triton Laga, Ned
| 1¾ L | 7.12
| Quarter Final: beat | Bantam B.C., USA
| 1¼ L | 7.04
| Semi Final: beat | Leander Club & Henley R.C.
| 1½ L | 6.51
| Final: lost to | Harvard University, USA
| 1 L | 6.36
| Wyfold Challenge Cup (Club Coxless Fours)
| 1829 Boat Club (Matt Smith,
M.99)
| Wednesday: beat | Lea R.C. | 5 L | 8.04
| Thursday: beat | Eton Vikings | 4 ½ L
| 8.24
| Quarter Finals: beat | New York Athletic Club, USA
| 3 ½ L | 8.10
| Semi Finals: beat | Grosvenor R.C. | 3 ¼ L
| 7.51
| Final: beat | London R.C. 'A' | 1/3 L
| 7.24
| Thames Cup (Club Eights)
| Black Sheep A (Darren
Chadwick, M.03) - failed to qualify
| |
Wednesday | |||
Men's I | bumped by Oriel | 6th Div I | |
Women's I | bumped by Balliol | 3rd Div II | [Photo] [Photo] |
Men's II | bumped by S.E.H. II | 3rd Div IV | [Photo] [Photo] [Photo] [Photo] |
Women's II | bumped by Hertford II | 9th Div IV | [Photo] [Photo] [Photo] [Photo] |
Men's III | rowed over | 6th Div VII |
Thursday | |||
Men's I | bumped by Univ | 7th Div I | [Photo] |
Women's I | bumped by Oriel | 4th Div II | [Photo] |
Men's II | rowed over | 3rd Div IV | |
Women's II | bumped by St Hilda's II | 10th Div IV | |
Men's III | bumped by Keble III | 7th Div VII |
Friday | |||
Men's I | rowed over | 7th Div I | [Photo] [Photo] [Photo] |
Women's I | bumped by St John's | 5th Div II | [Photo] |
Men's II | bumped by Exeter II | 4th Div IV | [Photo] [Photo] |
Women's II | bumped by Regent's Park | 11th Div IV | [Photo] |
Men's III | bpd Keble III | 6th Div VII |
Saturday | |||
Men's I | bumped by Keble | 8th Div I | |
Women's I | rowed over | 5th Div II | [Photo] [Photo] [Photo] [Photo] |
Men's II | rowed over | 4th Div IV | [Photo] [Photo] |
Women's II | bumped by New II | 12th Div IV | [Photo] |
Men's III | bumped by Keble III | 7th Div VII | [Photo] [Photo] [Photo] |
Crew | Time | Position |
---|---|---|
Men's III | 4:48 | 22nd |
Men's II | 5:07 | 34th |
Women's II | 6:32 | 59th |
Round | Opposition | Result | Distance | Time | |
---|---|---|---|---|---|
Men's Novice 4+ | |||||
1 | Bedford RC | won | 3:53 | 6' | |
2 | Oundle School | won | 4:06 | 3L | [Photo] |
SF | Eton College A | won | ntt | 1 ½L | [Photo] [Photo] [Photo] |
F | Eton College B | won | 3:44 | 2 L | [Photo] [Photo] |
Men's S4 4+ | |||||
1 | Clare Coll. | lost | 3:49 | 4 L | [Photo] |
Women's College 8 | |||||
2 | Trinity Hall | lost | 4:46 | easily | [Photo] [Photo] |
Women's S4 8 | |||||
2 | Trinity Hall | won | 4:06 | 3 L | [Photo] [Photo] |
SF | Bedford HS | lost | 4:01 | ½ L | [Photo] [Photo] |
Crew | Start | Race 1 | Race 2 | Race 3 | Race 4 | Finish | Photos | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Catz M1 | 2nd Div II | Bpd Pangbourne & OXILP | Bpd Christ Church I | Bpd Keble II | Bpd Wolfson | 11th Div I | [2] [3] [5] | ***BLADES*** |
Catz M2 | 15th Div II | Bpd Academicals II | Bpd Keble III | Bpd by Wadham | Rowed Over | 14th Div II | [3] [4] [5] | |
Catz W1 | 3rd Div I | Bpd by Hertford & CORC III | Bpd by St John's I | Bpd by Wadham | Bpd by Wolfson | 9th Div I | ||
Catz W2 | 7th Div II | Bpd by CORC VIII, Bpd Academicals II | Bpd St John's II | Bpd Hertford II | Rowed Over | 5th Div II | [2] [3] [4] |